Student Awards and Fellowships

Student Awards 

The Electrical Engineering Department is proud of the achievements of our graduate and undergraduate students, many of which are recognized in the form of awards given each year. We list below the most recent winners of department awards.

Graduate Awards

Armstrong Memorial Award

Awarded to one outstanding candidate for the MS degree to honor the late Edwin Howard Armstrong, professor of Electrical Engineering and inventor of wideband FM broadcasting, the regenerative circuit, and other basic circuits of communications and electronics. The Armstrong Awards are sponsored by the Armstrong Memorial Research Foundation.

  • 2000-2001 Stephen Collins
  • 2001-2002 Shouribrata Chatterjee
  • 2002-2003 Alberto-Lopez Toledo
  • 2003-2004 Robert Schell
  • 2004-2005 Ari Klein
  • 2007-2008 Xiaoping Liu
  • 2008-2009 Larry Ning-Nai Chen
  • 2009-2010 Baradwaj Vigraham
  • 2010-2011 Chengrui Le
  • 2011-2012 Pablo Martinez Nuevo
  • 2012-2013 Saleh Soltan
  • 2013-2014 Yin Cui
  • 2014-2015 Tingjun Chen
  • 2015-2016 Wenhao Zhang
  • 2016-2017 Guoxiang Han
  • 2017-2018 Paul Young
  • 2018-2019 Menoua Keshishian
  • 2019-2020 Zicong Huang
  • 2020-2021 Mashid Ghasemi

Eli Jury Award

Established in 1991, this award is presented to a graduate student or recent graduate for  outstanding achievement in the areas of systems, communications, signal processing, or circuits.

  • 1990-1991 Jelena Kovacevic
  • 1991-1992 Jean-Francois Labuordette
  • 1992-1993 Kannan Ramchandran
  • 1993-1994 Alexandros Eleftheriadis
  • 1994-1995 Ioannis Korilis
  • 1995-1996 Predrag Jelenkovic
  • 1996-1997 John R. Smith
  • 1997-1998 Georgios Ellinas
  • 1998-1999 Nemo Semret
  • 1999-2000 Di Zhong
  • 2000-2001 N. Krishnapura
  • 2001-2002 Hari Sunderam
  • 2002-2003 Petar Momcilovic
  • 2003-2004 Ana Radovanovic
  • 2004-2005 Glen Cowan
  • 2006-2007 Kai Yang
  • 2007-2008 Jian Tan
  • 2008-2009 Frank Zhang
  • 2009-2010 Eftychios A. Pnevmatikakis
  • 2010-2011 Ali Tajer and Jun Wang
  • 2011-2012 Guido Jajamovich and Chen Gong
  • 2012-2013 Wei Liu and Maria Gorlatova
  • 2013-2014 Wei-Yi Cheng and Yevgeniy Slutskiy
  • 2014-2015 Evangelia Skiani and Berk Birand
  • 2015-2016 Jin Zhou and Yiyin Zhou
  • 2016-2017 Mehdi Ashraphijuo and Tolga Dinc
  • 2017-2018 Yu Chen and Saleh Soltan
  • 2018-2019 Negar Reiskarimian and Nikul Ukani
  • 2019-2020 Mahmood Baraani Dastjerdi and Mehmet Necip Kurt
  • 2020-2021 Tingjun Chen

Electrical Engineering Collaborative Research Award

This award is presented to PhD candidates who make a superb contribution to a collaborative research effort

  • 2013-2014 Baradwaj Vigraham and Jayanth Kuppambatti
  • 2014-2015 Yasi Yilmaz and Ramtin Madani
  • 2015-2016 Robert Margolies and Rabia Tugce Yazicigil
  • 2016-2017 Jianxun Zhu and Jelena Marasevic
  • 2017-2018 Shang Li and Varun Gupta
  • 2018-2019 Sarthak Kalani
  • 2019-2020 Todd Arnold and Craig Gutterman
  • 2020-2021 Ankur Nipane, Aravind Nagulu

Master of Science Award of Excellence

Awarded annually by the Faculty of Electrical Engineering to fewer than 5% of the candidates for the MS degree to recognize outstanding achievement.

  • 2011-2012 Jianxun Zhu, Robert Margolies, Ritesh Bhat, David Jew, Yu Chen, and Apoorva Gade
  • 2012-2013 Ren-Jye Shiue, Jelena Marasevic, Chung-Heng Yeh, Sharvil Pradeep Patil, Dan Gillepsie, Linxiao Zhang, and Xiang Ying Qian
  • 2013-2014 Binyan Chen, Alden Goldstein, Craig Gutterman, Fancheng Kong, Zhengda Lu, Isaac Wu, and Yiting Zhang
  • 2014-2015 Huang Jen-Chieh, Li Yitong, Hu Xiao, Zhang Beinuo, Nagamine Tasha, Zou Yihan, Jiang Zhewei
  • 2015-2016 Nathan Abrams, Bahar Khalighinejda, Farouk Ziad Moukaddem, Pedro Piacenza, Mehrnoosh Shaflieezade, Hao Yang, Chenze Zhao
  • 2016-2017  Nanyu Zeng, Youjia Zhang, Harrison Liew, Shang Liu, Shuhao Wu, Changtai Liu, Ke Li, Tom Cheng, Shreya Gautam, Zheng Shou
  • 2017-2018 Min Chul Shin,Saurabh Bondarde, Erik Anderson, Kaili Chen, Abhinav Sridhar, Taesung Jung, Michael Nguyen, Tingkai Liu
  • 2018-2019 Mohammad Khorshidian, Zhaowen Wang, Tianyou Hua, Ruohua Shi, Evgeny Manzhosov, Dexin Chen, Samuel Beaulieu, Sriddha Chaitanya, Zhicheng He, Zixi Huang, Stijn Cuyvers 
  • 2019-2020 Vinay Raghaven, Prawesh Dahal, Yixin Man, Menoua Keshishian, Jagannaath Letchumanan, Caleb Tulloss, David Kuhta, Rui Chen, Shijia Yan, Lingyi Cai, Hongyu Zou
  • 2020-2021 Johnny Li, Sasank Garikapati, Shiyun Yang, Kingkai Yan, Max Moeller, Sidharth Bambah, Songli Wang, Jiayang Zhou, Senbiao Fang

MS Research Award

  • 2014-2015 Sarthak Kalani, Daniel de Godoy
  • 2016-2017  Mohammad Zayarb and Ziyi Zhu
  • 2017-2018 Steven Alfano
  • 2018-2019 Guy Farkash
  • 2019-2020 Han Yu
  • 2020-2021 Liane Young, Dickson Yao, Songli Wang

Jacob Millman Award

Awarded to graduate students who demonstrate outstanding performance as a Teaching Assistant.

  • 1981-1982 Mehran Bagheri and Dragon Podlesnik
  • 1983-1984 Perry M. Malouf and Joseph Sofer
  • 1984-1985 Isidore Bendrihem and Anastassiou Bouloutas
  • 1985-1986 Philippe Perrier
  • 1986-1987 Paul John Landsberg and Ka-Lueng Peter Ong
  • 1987-1988 Venugopal Gopinathan and Hongmo Wang
  • 1989-1990 Wassim Matragi
  • 1990-1991 Conor Heneghan
  • 1992-1993 Yih-Yan Lin and Scott Lekuch
  • 1993-1994 Aleksander Dec
  • 1995-1996 Shervin Zolgharnain
  • 1996-1997 Mei Shi and Nagendra Krishnapura
  • 2000-2001 Glen Cowan
  • 2000-2001 Lai-Tee Cheok
  • 2001-2002 Sumit Chopra and Rita Wouhaybi
  • 2002-2003 David Schwartz and Sambarta Ghattacharjee
  • 2007-2008 Eric Zavesky and Wei Jiang
  • 2008-2009 Jared Roseman and Vincent Lee
  • 2009-2010 Berk Birand and Robert Turetsky
  • 2010-2011 Jacob Mower and John Sarik
  • 2011-2012 Ning Guo and Yitian Gu
  • 2012-2013 Jelena Marasevic and Sean Zimmerman
  • 2013-2014 Sharvil Patil, Yuye Ling, and Rabia Tugce Yazicigil
  • 2014-2015 Ashley Nagel, Tsung-Hao Chuang, and Michael John Mournighan
  • 2015-2016 Yu Chen, Tolga Dinc, and Jose Bahamonde
  • 2016-2017 Guoxiang Han and Xiaoqing Yong
  • 2017-2018 Ankur Nipane, Tingyu Mao, Tingjun Chen
  • 2018-2019 Guoxiang Han and Abhinandan Borah
  • 2019-2020 Anthony Rizzo, Shounak Roy and Guoxiang Han
  • 2020-2021 Megan Noga, Srivatsa Panduranga, Ali Binaie

Undergraduate Awards

Armstrong Memorial Award

Awarded to one outstanding BS student to honor the late Edwin Howard Armstrong, professor of Electrical Engineering and inventor of wideband FM broadcasting, the regenerative circuit, and other basic circuits of communications and electronics. The Armstrong Awards are sponsored by the Armstrong Memorial Research Foundation.

  • 2001-2002 Nathalia Napitupulu
  • 2002-2003 Amar Doshi
  • 2003-2004 Ari Klein
  • 2004-2005 Guy Sivan
  • 2005-2006 William McLaughlin
  • 2006-2007 Justin Foster
  • 2007-2008 Frank Zovko
  • 2008-2009 Lennon Lee
  • 2009-2010 Devanand Suresh Sukhdeo
  • 2010-2011 Shea McKeon
  • 2011-2012 Tao Mai
  • 2012-2013 Joseph DelPreto
  • 2013-2014 Efthymios Papageorgiou
  • 2014-2015 Olalekan Afuye
  • 2015-2016 Diego Miong Su Song Cho
  • 2016-2017 Lisa Lei
  • 2017-2018 Garrett Kaighn
  • 2018-2019 William Mauro
  • 2019-2020 Jiaang Yao
  • 2020-2021 Matthew Moraweic

Computer Engineering Award of Excellence

Awarded each year by vote of the Faculty of Computer Engineering to an outstanding senior in the Computer Engineering program.

  • 2001-2002 Andrew Howard
  • 2002-2003 Meena George
  • 2003-2004 Boris Mark
  • 2004-2005 Bogdan Caprita
  • 2005-2006 David Lau
  • 2006-2007 Oren Sivan
  • 2007-2008 Stephen Robinson
  • 2008-2009 Peter Tsonev
  • 2009-2010 Richard Anthony Sampson and Shafee Al Haquee
  • 2010-2011 Yi-Peng Huang
  • 2011-2012 David Hughes and Raymond Barker
  • 2012-2013 Nina Berg and Benjamin Klingher
  • 2013-2014 Howard Zhehao Mao
  • 2014-2015 Christopher So and Charles Jubb
  • 2015-2016 Maria Van Keulen and Sean Liu
  • 2016-2017 Jessica Vandebon
  • 2017-2018 Arunavha Chanda
  • 2018-2019 Eitan Kaplan
  • 2019-2020 Chuyun Liu
  • 2020-2021 Shvetank Prakash, Daniel Garces

Student Excellence Award in Information & Systems

Awarded by the Faculty of Electrical Engineering to one outstanding graduating senior who has demonstrated outstanding passion and accomplishment in Information and Systems.

  • 2013-2014 James Olsen
  • 2014-2015 Supanath Juthacharoenwong
  • 2015-2016 Harrison Liew
  • 2016-2017 Evan Hertafeld
  • 2017-2018 Avery Feit
  • 2018-2019 Leah Feuerman
  • 2019-2020 Micah Lee Roschelle
  • 2020-2021 Natasha Dusaj

Student Excellence Award in Electronics, Circuits, & Physics

Awarded by the Faculty of Electrical Engineering to one outstanding graduating senior who has demonstrated outstanding passion and accomplishment in Electronics, Circuits, and Physics.

  • 2013-2014 Nathan Abrams
  • 2014-2015 Jake Wood
  • 2015-2016 Saleil Milind Bhat
  • 2016-2017 Henry Shulevitz
  • 2017-2018 Julia Di
  • 2018-2019 Max Moeller
  • 2019-2020 Patricia Jastrzebska-Perfect
  • 2020-2021 Perry Flamer

William L. Everitt Student Award of Excellence

Given to two students who rank in the top 10 percent of their department, have an active interest in telecommunications, and are active in a professional organization. Sponsored by the International Engineering Consortium.

  • 1987 William Lo and David R. Greenberg
  • 1988-1989 Ernesto Su and Sachin Chandra
  • 1989-1990 Nikhil Gautam and Lok Tin Liu
  • 1990-1991 Georgios N. Ellinas and Wing Chon R. Cheh
  • 1991-1992 Sven E. Meier and Neophytos Antoniades
  • 1992-1993 Benjamin Edinger and Haifeng David Liu
  • 1993-1994 Yechezkel Khayyat and Jose A. Reiman
  • 1997-1998 Scott A. Dubler and Gregory V. Ionis
  • 2000-2001 Andreas Constantinides and Songyot Nakariyakul
  • 2001-2002 Ping Hsin Lee and Sambarta Bhattacharjee
  • 2002-2003 Jonah Paul Tower and Wei Kei
  • 2003-2004 Scott Arfin and Ting-Hsiang Wu
  • 2004-2005 Joshua Rubin and David Klaver
  • 2005-2006 William Wong and Rosanna Ohba
  • 2006-2007 Suman Ravuri and Hua Gao
  • 2007-2008 Steven Callendar
  • 2008-2009 Robert Chen and Nimit Mehta
  • 2009-2010 Pitcha Prasitmeeboon and Kevin Luke
  • 2010-2011 Humphrey Huang and Aaron Pollak
  • 2011-2012 Ravi Netravali and Stephen Pomes
  • 2012-2013 Wandrille Hubert and Zhewei Jiang

Department Research Award

Awarded by the Faculty of Electrical Engineering to one outstanding graduating senior who has demonstrated outstanding passion and accomplishment in research.

  • 2008-2009 Matthias Bahlke
  • 2009-2010 Jaisi Chen
  • 2010-2011 Christian Whitehouse
  • 2011-2012 Warren Cheng
  • 2013-2014 Mina Cong
  • 2014-2015 Olalekan Afuye
  • 2015-2016 Nicole Hahn Grimwood
  • 2016-2017 Lisa Le
  • 2017-2018 Garrett Kaighn
  • 2018-2019 Jackson Welles
  • 2019-2020 William Meng
  • 2020-2021 Angel Estigarribia

Department Service Award

Awarded by the Faculty of Electrical Engineering to one Electrical Engineering student who has made significant contributions to the Department and community at large.

  • 2008-2009 Sammuel Subbarao
  • 2009-2010 Daniel Y. Bendavid
  • 2010-2011 Natalia Baklitskaya
  • 2011-2012 Sean Zimmerman
  • 2012-2013 Michael Mournighan
  • 2013-2014 Shanny Li
  • 2014-2015 Shanny Li
  • 2015-2016 Serena Shah-Simpson
  • 2016-2017 Henry Shulevitz
  • 2017-2018 Sarah Thompson
  • 2020-2021 Tyler Patrick Riddle

Student Fellowships

Presidential Fellowship

  • Fall 2000 Mehmet Ozgun
  • Fall 2000 George Patounakis
  • Fall 2004 Michael Mandel
  • Fall 2007 Ryan Field
  • Fall 2007 John Sarik
  • Fall 2008 Maria Gorlatova
  • Fall 2008 Jacob Rosenstein
  • Fall 2009  Daniel Bellin
  • Fall 2009 Anna Choromanska
  • Fall 2012 Lisa Pinals
  • Fall 2013 Theresa Lye
  • Fall 2015 Brian Sahnghoon Lee
  • Fall 2015 Alexander Loh
  • Fall 2016 William-Michael Eull
  • Fall 2016 Ankur Nipane
  • Fall 2016 Natalie Janosik
  • Fall 2016 Tingkai Liu
  • Fall 2016 Chrisitne McGinn
  • Fall 2016 Jake Rabinowitz
  • Fall 2016 Peter Wei
  • Fall 2017 Dongkwun Kim
  • Fall 2017 Jeremy Savarin
  • Fall 2019 Mahshid Ghasemi
  • Fall 2019 Vaishnavi Murthy
  • Fall 2020 Alfred Festus Davidson
  • Fall 2020 Rui Xu
  • Fall 2021 Oliver Durnan

Blavatnik Fellowship

  • Fall 2018 Caleb Tulloss
  • Fall 2020 Shashwat Shukla​​​​​
  • Fall 2021 Brian DeHority
  • Fall 2021 Aidan Therien

Byron Fellowship

  • Spring 2021 Sastry Garimella
  • Spring 2021 Onni Rauhala

Byron Fellowship/GEM Fellow

  • Fall 2021 Arielle Joasil

Cheung- Kong Innovation Fellowship

  • Fall 2021 Ziyi Huang

Chiang Chen Fellowship 

  • Fall 2020 Zicong Huang
  • Fall 2021 Donglin Zhan

Cohn Fellowship

  • Fall 2020 Zhenguo "Brian" Wu

Evergreen Fellowship 

  • Fall 2020 Shijia Yan
  • Fall 2021 Adhikari Abhishek

French Fellowship

  • Fall 2021 Songli Wang
  • Fall 2021 Yunran Zhou

Shardanish Fellowship

  • Fall 2021 Rohan Raghuraman

Wei Family Foundation Fellowship

  • 2011 Brendan Jou
  • 2011 Ju Sun
  • 2011 Meng Wang
  • 2012 Jinrui Duan
  • 2012  Yang Xu
  • 2014 Tingjun Chen
  • 2014  Zheng Shou
  • 2014 Minda Yang
  • 2015 Zhewei Jiang
  • 2017  Min Yee The 
  • 2017  Zhaowen Wang
  • 2018  Jingkai Yan
  • 2020 Yinghao Li
  • 2020 Haiqiu Yang
  • 2020 Han Wang