Undergraduate Advisors

Horizontal line

Horizontal line

Horizontal line

Horizontal line

Horizontal line

Horizontal line

Horizontal line

Electrical Engineering Sophomores (Class of 2016)

Name Advisor
Basukoski, Antonio T. Heinz
Bhat, Saleil T. Heinz
Fujimori, Caleb T. Heinz
Gayathri, G. T. Heinz
Jorquera, Andrew T. Heinz
Kotey, John T. Heinz
Mohsin, Syed C. Hendon
Qader, Mikhail C. Hendon
Shah-Simpson, Serena C. Hendon
Thompson, Joseph C. Hendon
Tuncer, Nazli C. Hendon
Vargas, Luis C. Hendon
Vigil, Julian J. Lavaei
Viramontes, Robert J. Lavaei
Yolen, Charles J. Lavaei
Yuan, Jeffrey J. Lavaei
Zhao, Jessica J. Lavaei
Zhu, Benjamin J. Lavaei

back to top

Computer Engineering Sophomores (Class of 2016)

Name Advisor
Amuzie, Uzodinma V. Misra
Gilbert, Gabriella V. Misra
Harris, Sekou V. Misra
He, Xingzhou V. Misra
Heizelman, John V. Misra
Kim, Yunsung V. Misra
King, Anish V. Misra
Laksanakorn, Khetthai M. Seok
Liu, Sean M. Seok
Pfetsch, Gwendolyn M. Seok
Tao, Jeffrey M. Seok
Thompson, Morgan M. Seok
Tiwari, Kaushik M. Seok
Van Keulen, Maria M. Seok
Vandebon, Jessica M. Seok

back to top

Electrical Engineering Juniors (Class of 2015)

Name Advisor
Afuye, Olalekan D. Ellis
Arsenault, Alexander D. Ellis
Boucard, David A. Lazar
Burger, Aaron X. Wang
Campbell, Victor Frederick J. Wright
Chik, Mun Shin X. Wang
Davidson, Luc D. Ellis
Gopinathan, Alex D. Ellis
Guzman, Jonathan D. Ellis
Haines, Michelle D. Ellis
Jin, Olivier A. Lazar
Juthacharoenwong, Supanath X. Wang
Khalkhali, Shahrod D. Anastassiou
Leite, Abdul A. Lazar
Li, Shanny J. Kymissis
Liew, Harrison A. Lazar
Medina, Andres D. Anastassiou
Mejia, Edwin X. Wang
Mogul, Hilary A. Lazar
Mohacsi, Monika D. Anastassiou
Nathanson, Adam D. Anastassiou
Nguyen, Minh Trang D. Anastassiou
Pachter, Jeremy P. Jelenkovic
Provance, Bett P. Jelenkovic
Rosenthal, Daniel X. Wang
Sweeney, Joseph P. Jelenkovic
Thompson, James A. Lazar
Wang, Michael P. Jelenkovic
Wood, Jake X. Wang
Xu, Barry A. Lazar
Zheng, Hao P. Jelenkovic

back to top

Computer Engineering Juniors (Class of 2015)

Name Advisor
Aeder, Elisheva K. Shepard
Blanco, Gabriel M. Kim
Bourn, Brian S. Nowick
Falba, Nicholas K. Shepard
Feig, Gilbert M. Kim
Figueroa, David M. Kim
Foley, Jackson K. Shepard
Hong, Hyun Seung L. Carloni
Jubb, E. L. Carloni
Khaitan, Ruchir S. Nowick
Li, Peiqian K. Shepard
Melchior, Gabriela L. Carloni
Mishra, Abhinav L. Carloni
Paine, Thimothy D. Rubenstein
Peters, Alexander D. Rubenstein
Shah, Vanshil M. Kim
So, Christopher M. Kim
Wong, Jonathan D. Rubenstein
Yamamoto, Brian D. Rubenstein

back to top

Electrical Engineering Seniors (Class of 2014)

Name Advisor
Abrams, Nathan Casey J. Kymissis
Arslan, Ahmet Ali S. Chang
Cong, Mina R. Osgood
Duh, Allison J. Wright
Goodman, Elias Spencer J. Kymissis
Kazilas, Ignas J. Kymissis
Kazimir, Jacob Edward J. Kymissis
Kim, Nayeon J. Wright
Li, Chao J. Wright
Limm, Drew Thomas J. Kymissis
Low, Branden Steven J. Kymissis
Mcgregor, Marquis H. Krishnaswamy
Merchant, Nabil H. Krishnaswamy
Olsen, James H. Krishnaswamy
Papageorgiou, Efthymios S. Chang
Shah, Akshay S. Chang
Sun, Linda S. Chang
Syed, Zaid R. Osgood
Taylor, Patrick Andrew H. Krishnaswamy

back to top

Computer Engineering Seniors (Class of 2014)

Name Advisor
Ali, Mirza Arman C. Zukowski
Aligbe, Mark S. Nowick
Chang, Chih-Kai S. Edwards
Giel, Timothy S. Sethumadhavan
Hayes-Roth, Nathan S. Edwards
Hicks, Dylan Thomas S. Edwards
Hu, Calvin M. Kim
Huang, Minghai S. Edwards
Jain-Cocks, Kavita S. Nowick
Langdon, Andrew C. Zukowski
Liang, Patrice S. Chang
Lin, Daron S. Sethumadhavan
Liu, Jonathan C. Zukowski
Mao, Zhehao S. Nowick
Mazumdar, Amrita S. Nowick
Nappier, Benjamin C. Zukowski
Nurse, Darien S. Sethumadhavan
Ortuno Urquidi, Giovanni S. Sethumadhavan
Patey, Matthew S. Nowick
Smajlaj, Savina S. Nowick
Walters, Kevin M. Kim
Xu, Peter C. Zukowski
Yu, Jonathan M. Kim

back to top


500 W. 120th St., Mudd 1310, New York, NY 10027    212-854-3105               
©2014 Columbia University