Spring 2016 Course List

Download course spreadsheet here.

Course # Sec. Instructor Title Pts. Day Time
ELEN E1201 1 D. Vallancourt Intro to Electrical Engineering 3.5 MW 4:10-5:25
ELEN E3082 1 K. Shepard Digital Systems Laboratory 1 M 4:10-6:40
ELEN E3082 2 K. Shepard Digital Systems Laboratory 1 Tu 4:10-6:40
ELEN E3082 3 K. Shepard Digital Systems Laboratory 1 F 1:10-3:40
ELEN E3083 1 Z. Kostic Electronic Circuits Laboratory 1 M 4:10-6:40
ELEN E3083 2 Z. Kostic Electronic Circuits Laboratory 1 Tu 4:10-6:40
ELEN E3083 3 Z. Kostic Electronic Circuits Laboratory 1 F 1:10-3:40
ELEN E3331 1 Z. Kostic Electronic Circuits 3 MW 11:40-12:55
ELEN E3390 1 D. Vallancourt Electronic Circuits Design Lab 3 TuTh 11:40-12:55
ELEN E3401 1 J. Kash Electromagnetics 4 MW 2:40-3:55
ELEN E3701 1 I. Kalet Intro to Communication Systems 3 TuTh 4:10-5:25
CSEE W3827 1 M. Kim Fundamentals of Computer System
3 TuTh 8:40-9:55
CSEE W4119 1 H. Schulzrunne Computer Networks 3 F 1:10-3:40
CSEE W4140 1 G. Zussman Networking Laboratory 3 W 10:10-11:25
ELEN E4314 1 Y. Tsividis Communication Circuits 3 W 1:10-3:40
ELEN E4361 1 M. Preindl Power Electronics 3 Tu 4:10-6:40
EEME E4601 1 R. Longman Digital Control Systems 3 M 4:10-6:40
ELEN E4703 1 D. Samardzija Wireless Communications 3 F 10:10-12:40
ELEN E4815 1 I. Kalet Random Signals and Noise 3 TuTh 10:10-11:25
CSEE W4824 1 S. Sethumadhavan Computer Architecture 3 Th 7:00-9:30
ELEN E4830 1 C. Hendon Digital Image Processing 3 TuTh 8:40-9:55
CSEE W4840 1 S. Edwards Embedded Systems 3 TuTh 2:40-3:55
ELEN E4896 1 D. Ellis
Music Signal Processing 3 MW 8:40-9:55
ELEN E4903 1 J. Paisley Topics in Electrical Engineering and Computer Engineering. TPC: Machine Learning 3 TuTh 2:40-3:55
ELEN E6010 1 P. Jelenkovic Systems Bio: Design Princ for Bio Circuits 4.5 Tu 4:10-6:40
ECBM E6040 1 A. Lazar Neural Networks and Deep Learning
3 T 7:00-9:30
CSEE E6180 1 V. Misra Modeling and Performance Evaluation
3 Th 10:10-12:00
ELEN E6201 1 Y.Sun Linear System Theory 3 F 4:10-6:00
ELEN E6312 1 H. Krishnaswamy Adv Analog Integrated Circuits 3 TuTh 2:40-3:55
ELEN E6316 1 T. Dickson Analog Systems in VLSI 3 Tu 7:00-9:30
ELEN E6318 1 Y. Baeyens Microwave Circuit Design 3 M 4:10-6:40
EECS E6321 1 M. Seok Adv Digital Elect Circuits 4.5 W 10:10-12:40
ELEN E6331 1 W. Wang Principles of Semiconductor Physics, I 3 Th 7:00-9:30
ELEN E6350 1 P. Kinget VLSI Design Lab 3 M 1:10-3:40
EECS E6412 1 S. Woodward Lightwave Devices 3 M 4:10-6:40
ELEN E6488 1 K. Bergman Optical Interconnects and Interconnection Networks 3 F 1:10-3:40
EEOR E6616 1 G. Iyengar Convex Optimiazation 3 MW 10:10-11:25
ELEN E6712 1 V. Raghavan Communication Theory 3 Th 7:00-9:30
ELEN E6717 1 X. Wang Information Theory 3 F 2:10-4:00
EECS E6765 1 Z. Kostic Internet of Things 3 W 4:10-6:40
ELEN E6767 1 D. Mitra Internet Economics, Engineering & the Implications for Society 3 MW 11:40-12:55
CSEE E6861 1 S. Nowick Computer-aided Design of Digital Systems 3 Th 4:10-6:00
EECS E6870 1 S.Chen, B.Ramabhadran, M.Picheny, M. Nussbaum-Thom Speech Recognition 3 W 4:10-6:40
ELEN E6882 1 K. Yang, S. Yiu, L. Jiang TPC: Mobile Sensing and Analytics 3 M 7:00-9:30
ELEN E6888 1 D. Cailin TPC: Intro to Modern Broadband Wireless Systems 3 W 7:00-9:30
EECS E6895 1 C.-Y. Lin    TPC: Advanced Big Data Analytics 3 Th 7:00-9:30
EECS E6898 1 S.F. Chang, J. Hirshberg, N. Elhadad TPC: From Data to Solutions 3 F 12:10-2:00
ELEN E6906 1 J. Smith TPC: Low-Dimensional Nanoelectronics 3 F 10:10-12:40
ELEN E6909 1 J. Ghaderi Topic: Network Algs & Dynamics 3 M 1:10-3:40
ELEN E6951 1 G. Zussman Wireless and Mobile Networking II 3 Th 12:10-2:00
EEBM E9070 1 N. Mesgarani Seminar in Computational Neuroscience and Neuroengineering. Topic: Bio-Inspired Computation 3 Th 12:10-2:00


500 W. 120th St., Mudd 1310, New York, NY 10027    212-854-3105               
©2014 Columbia University