Spring 2011 Course List

Course # Sec. Instructor Title Pts. Day Time Room # Call #
ELEN E1201   D. Vallancourt Introduction to Electrical Engineering 3.5 MW 4:10-5:25 NWC 501 75549
ELEN E3082 001 K. Shepard Digital Systems Laboratory (meeting alternate weeks) 1 M 2:40-5:10 MUDD 1227 60040
ELEN E3082 002 K. Shepard Digital Systems Laboratory (meeting alternate weeks) 1 Tu 4:10-6:40 MUDD 1227 98458
ELEN E3082 003 K. Shepard Digital Systems Laboratory (meeting alternate weeks) 1 F 1:00-3:30 MUDD 1227 76288
ELEN E3083 001 D. Vallancourt Electronic Circuits Lab (meeting alternate weeks) 1 M 2:40-5:10 MUDD 1227 82784
ELEN E3083 002 D. Vallancourt Electronic Circuits Lab (meeting alternate weeks) 1 Tu 4:10-6:40 MUDD 1227 87543
ELEN E3083 003 D. Vallancourt Electronic Circuits Lab (meeting alternate weeks) 1 F 1:00-3:30 MUDD 1227 88786
ELEN E3331   D. Vallancourt Electronic Circuits 3 MW 11:00-12:15 MUDD 327 78460
ELEN E3390   D. Vallancourt Electronic Circuit Design Lab 3 TuTh 11:00-12:15 MUDD 1206 10958
ELEN E3401   P. Diament Electromagnetics 4 MW 9:35-10:50 MUDD 644 12040
ELEN E3701   I. Kalet Intro. to Communication Systems 3 TuTh 4:10-5:25 MUDD 644 13201
CSEE W3827   M. Kim Fundamentals of Computer Systems 3 MW 1:10-2:25 FW 310 21848
CSEE W4119   H. Schulzrinne Computer Networks 3 MW 1:10-2:25 MUDD 1024 29708
CSEE W4140   B. Birand Networking Laboratory 4 Tu 4:10-5:25 ENG 252 61287
ELEN E4301   R. Laibowitz Introduction to Semiconductor Devices 3 TuTh 1:10-2:25 MUDD 545 17902
ELEN E4314   Y. Tsividis Communication Circuits 3 MW 11:00-12:15 ENG 253 18698
ELEN E4503   A. Sen Sensors, Actuators and Eletromechanical Systems 3 MW 9:35-10:50 MUDD 227 21396
EEME E4601   R. Longman Digital Control Systems 3 M 6:50-9:20 MUDD 227 23463
ELEN E4703   P. Diament Wireless Communications 3 MW 2:40-3:55 MUDD 1127 26652
ELEN E4815   I. Kalet Random Signals & Noise 3 TuTh 9:10-10:25 MUDD 1024 27353
ELEN E4830   Liu/Gibbon/Zavesky Digital Image Processing 3 W 4:10-6:40 PUP 414 28049
CSEE W4840   S. Edwards Embedded System Design 3 TuTh 2:40-3:55 MUDD 337 96398
ELEN E4896   D. Ellis Music Signal Processing 3 MW 11:00-12.15 MUDD 233 75290
ELEN E6010   P. Jelenkovic Systems Biology: Design Principles for Biological Circuits 4.5 Tu 4:10-6:40 MUDD 825 78287
EEBM E6099   P. Sajda Topics in computational neuroscience and neuroengineering,
Brain/Computer Interfaces
3 W 4:10-6:40 CEPSR 415 65948
ELEN E6312   H. Krishnaswamy Advanced Analog Integrated Circuits 3 TuTh 2:40-3:55 MUDD 825 71301
ELEN E6316   T. Dickson Analog Systems in VLSI 3 W 6:50-9:20 CEPSR 415 72703
ELEN E6318   Y. Baeyens Microwave Circuit Design 3 Th 4:10-6:40 MUDD 233 73300
ELEN E6332   W. Wang/Y.K. Chen Principles of Semiconductor Physics, II 3 Th 6:50-9:20 MUDD 627 76853
ELEN E6412   T. Heinz Lightwave Devices 3 M 4:10-6:40 MUDD 627 77649
ELEN E6430   D. Englund Applied Quantum Optics 3 MW 9:35-10:50 MUDD 825 81899
ELEN E6712   Xu X/Yang K.
Communication Theory 3 Th 6:50-8:40 MUDD 227 82503
ELEN E6713   M. Roetteler Topics in Communications:,
Quantum Information Theory & Communications
3 Th 6:50-9:20 ENG 253  
ELEN E6717   X. Wang Information Theory 3 F 2:30-5:00 MUDD 644 91053
ELEN E6778   N. Maxemchuk Topics in Telecom. Networks,
Applying networking techniques to physical systems
3 W 11:00-12:50 MUDD 337 67702
CSEE E6824   S. Sethumadhavan Parallel Computer Architecture 3 Tu 6:10-8:00 ENG 253 21447
CSEE E6861   S. Nowick CAD of Digital Systems 3 Th 4:10-6:00 MUDD 327 23650
ELEN E6880   Huang H./Tajer A. Topics in Signal Processing,
MIMO Wireless Communications
3 W 4:10-6:40 MUDD 227 62002
ELEN E6882   S.F. Chang Topics in Signal Processing,
Visual Search Engine
3 M 4:10-6:00 ENG 253 87300
ELEN E6884   V. Vaishampayan Topics: Data Compression 3 T 6:50-9:20 MUDD 825 72251
ELEN E6888   D. Calin Topics in Signal Processing,
Intr. to LTE & WiMax Systems
3 W< 6:50-8:40 MUDD 327 77899
ELEN E6898   G. Grabarnik/I Rish Topics in information processing,
Sparse Signal Modeling
3 T 11:00-12:50 TBA 19716
ELEN E6908   P. Solomon
Topics in Electrical and Computer Engineering,
Nanoscale Electronics
3 T 4:10-6:40 ENG 253 12051
ELEN E6945   S. Wind Device Nanofabrication 3 Th 11:00-12:50 ENG 253 81650
ELEN E6951   G. Zussman Wireless & Mobile Networking, II 3 M 11:00-12:50 MUDD 535 82504

Courses in Other Departments

APMA E3101   See Dept. Applied Mathematics I 3 TuTh 11:00-12:15 MUDD 233 21698
COMS W3134   See Dept. Data Structures in Java 3 TuTh 11:00-12:15 HAMILTON 702 18599
COMS W3137   See Dept. Data Structures/Algorithms (JAVA) 4 MW 2:40-3:55 MUDD 627 21753
COMS E6998   See Dept. Formal Verification of Hardware and Sotfware Systems 3 M 6:10-8:00 MUDD 1220A 26749

Advanced Projects Professor Numbers: E6002

Professor Sec Call # Professor Sec Call # Professor Sec Call #
Anastassiou 2 76605 Jelenkovic 10 86802 Tsividis 18 13654
Bergman 3 77254 Krishnaswamy 11 73459 W. Wang 19 16205
Chang 4 77603 Kymissis 12 92209 X. Wang 20 16752
Coffman 5 81100 Lazar 13 19291 Zukowski 21 17304
Diament 6 98101 Maxemchuk 14 11041 Zussman 22 17801
Ellis 7 76291 Osgood 15 14043 Kinget 23 70961
Englund 8 79798 Sen 16 11201      
Heinz 9 82538 Shepard 17 11752      


500 W. 120th St., Mudd 1310, New York, NY 10027    212-854-3105               
©2014 Columbia University