Fall 2009 Course List

Course # Sec. Instructor Title Pts. Day Time Room # Call #
ELEN E1101   D. Vallancourt The Digital Information Age 3 MW 11:00-12:15 337 Mudd 25996
ELEN E1201   D. Vallancourt Introduction to Electrical Engineering 3.5 TuTh 4:10-5:25 833 Mudd 27249
ELEN E3043   W. Wang Solid State, Microwave & Fiber Optics Lab 3 W 4:00-6:45 1235 Mudd 27998
ECBM E3060   D. Anastassiou Intro. Genomic Inform Science & Technology 3 M 6:50-9:20 627 Mudd 29282
ELEN E3081 001 C. Zukowski Circuit Analysis Lab  1 Tu 12:30-2:30 1227 Mudd 44693
ELEN E3081 002 C. Zukowski Circuit Analysis Lab 1 Th 12:30-2:30 1227 Mudd 63444
ELEN E3081 003 C. Zukowski Circuit Analysis Lab 1 F 11:00-1:00 1227 Mudd 51529
ELEN E3084 001 R. Castro Signal and Systems Laboratory 1 M 6:00-8:30 1235 Mudd 55281
ELEN E3084 002 R. Castro Signal and Systems Laboratory 1 Th 6:00-8:30 1235 Mudd 46897
ELEN E3084 003 R. Castro Signal and Systems Laboratory 1 F 1:00-3:30 1235 Mudd 47647
ELEN E3106   I. Kymissis Solid-State Devices Materials 3.5 TuTh 2:40-3:55 233 Mudd 48551
ELEN E3201   C. Zukowski Circuit Analysis 3.5 MW 11:00-12:15 825 Mudd 51597
ELEN E3390   D. Vallancourt Electronic Circuit Design Lab 3 TuTh 9:30-10:45 1206 Mudd 52197
ELEN E3399   D. Vallancourt Electrical Engineering Practice 1 Th 1:10-2:25 414 Pupin   86948
EEME E3601   R. Longman Classical Control Systems 3 MW 1:10-2:25 633 Mudd 62147
IEOR E3658   M. Olvera-Cravioto Probability 3 TuTh 4:10-5:25 702 Hamilton  73549
ELEN E3801   R. Castro Signals & Systems  3.5 TuTh 9:10-10:25 227 Mudd 67347
CSEE W3827   D. Rubenstein Fundamentals of Computer Systems 3 TuTh 11:00-12:15 825 Mudd 13281
BMEB W4011   A. Lazar Computational Neuroscience: Circuits in the Brain 3 Tu 6:50-9:20 545 Mudd 71248
ECBM E4060   D. Anastassiou Intro. Genomic Inform Science & Technology 3 M 6:50-9:20 633 Mudd 73097
CSEE W4119   G. Zussman Computer Networks 3 MW 11:00-12:15 415 CEPSR 76498
CSEE W4140   G. Zussman Networking Laboratory 4/td> Th 9:30-10:45 327 Mudd 10801
ELEN E4193   J. Kymissis Modern Display Science & Technology 3 TuTh 11:00-12:15 253 ET 77496
ELEN E4312   Y. Tsividis Analog Electronic Circuits 3 MW 11:00-12:15 415 CEPSR 78399
ELEN E4321   K. Shepard Digital VLSI Circuits 3 MW 1:10-2:25 825 Mudd 83246
EECS E4340   S. Sethumadhavan Computer Hardware Design 3 TuTh 5:40-6:55 477 CS 86149
ELEN E4401   P. Diament Wave Transmission and Fiber Optics 3 MW 2:40-3:55 627 Mudd 91799
ELEN E4411   R. Osgood Fundamentals of Photonics 3 Tu 8:30-11:00 327 Mudd 92697
ELEN E4488   K. Bergman Optical Systems 3 MW 1:10-2:25 415 CEPSR  93597
ELEN E4501   A. Sen Electromagnectic Devices and Energy Conversion 3 MW 11:00-12:15 TBA  96397
ELEN E4702   T. Richardson/N. Cvijetic Digital Communications 3 W 6:50-9:20 233 Mudd 70953
ELEN E4810   X. Wang Digital Signal Processing 3 TuTh 11:00-12:15 415 CEPSR  97098
CSEE W4823   S. Nowick Advanced Logic Design 3 TuTh 2:40-3:55 337 Mudd 43747
CSEE W4824   L. Carloni Computer Architecture 3 MW 2:40-3:55 633 Mudd 46597
ELEN E6211   O. Wing Circuit Theory 3 TuTh 1:10-2:05 233 Mudd 93349
ELEN E6304   H. Krishnaswamy Topics in Electronic Circuits,
Millimeter-Wave Integrated Circuits
3 TuTh 2:40-3:55 327 Mudd 85031
ELEN E6314   P. Kinget Advanced Communication Circuits 4.5 MW 1:10-2:25 233 Mudd 13699
EEME E6601   R. Longman Introduction to Control Theory 3 W 6:50-9:20 327 Mudd 13750
ELEN E6711   Y. Baryshnikov Stochastic Models in Information Systems 4.5 W 4:10-6:40 415 CEPSR  18596
ELEN E6713   M. Roetteler Topics in Communications,
Quantum Information Theory & Communications
4.5 Th 6:50-9:20 834 Mudd 21447
ELEN E6718   V. Vaishampayan Algebraic Coding Theory 3 Tu 4:10-6:40 414 Pupin  26996
ELEN E6761   N. Maxemchuk Computer Communications Networks, I 3 TuTh 2:40-3:55 644 Mudd 28300
ELEN E6770   K. Sabani/T. Woo Topics in Telecom. Networks,
Next Generation Networks
3 Th 4:10-6:40 627 Mudd 66249
ELEN E6776   A. Walid Topics in Telecom. Networks,
Content Distribution Networks
3 Tu 6:50-9:20 337 Mudd 84291
EECS E6870   Stanley, Picheny, Ramabhadran Speech Recognition 3 Tu 4:10-6:40 1300 Mudd 48202
ELEN E6883   G. Moustakides Topics in Signal Processing,
Detection and Estimation
3 TuTh 1:10-2:25 253 ET  53443
ELEN E6900   L.K. Liu Topics in Elect./Comp. Eng.,
Multicore Processor Platform
3 W 6:50-9:20 253 ET  58281
ELEN E6920   M. Abramovici Topics in VLSI Systems Design: Itroduction to VLSI Testing 3 Th 6:50-9:20 337 Mudd 75283
ELEN E6950   P. Jelenkovic Wireless and Mobile Networking, I 4.5 Tu 4:10-6:40 420 Pupin  41298

Courses in Other Departments

APMA E3101   See Dept Applied Math I 3

TuTh 

11:00-12:15

627 Mudd 77697 
COMS W3134   See Dept Data Structures in JAVA 3

TuTh 

5:40-6:55 

602 Hamilton 67702 
COMS W3137   See Dept Data Structures/Algoritms (JAVA) 3 MW 2:40-3:55 833 Mudd 67702
COMS E6998   See Dept Formal Verification of Hardware and 4 M 6:10-8:00 424 Pupin 27285
MSAE E3111   See Dept Thermo/Kinetic Thry/Sta.Mech 3 TuTh 2:40-3:55 414 Pupin  80901

Advanced Projects Professor Numbers: E6001

Professor Sec Call # Professor Sec Call # Professor Sec Call #
Anastassiou 2 66500 Jelenkovic 10 22648 Shepard 18 24692
Bergman 3 66851 Kinget 11 58454 Tsividis 19 45945
Castro 4 67249 Krishnaswamy 12 23751 W. Wang 20 58442
Chang 5 20950 Kymissis 13 26848 X. Wang 21 50034
Coffman 6 22193 Lazar 14 27597 Zukowski 22 52780
Diament 7 18498 Maxemchuk 15 28302 Zussman 23 55531
Ellis 8 21200 Osgood 16 25033      
Heinz 9 21849 Sen 17 28032      


500 W. 120th St., Mudd 1310, New York, NY 10027    212-854-3105               
©2014 Columbia University